Serdecznie witamy na stronie  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młodojewie

MAŁE GRANTY

"MOJEJ GMINY PORTRET WŁASNY"

e-DZIENNIK   e-BIBLIOTEKA  

Strona główna
AKTUALNOŚCI
DLA RODZICÓW
NASZA JUBILATKA
ARCHIWUM
INFORMACJE
NASZ PATRON
UCZNIOWIE
KLASY  I - VIII
NAUCZYCIELE
PUBLIKACJE N-LI
NAUKA W SZKOLE
O NASZEJ SZKOLE
SŁUPCA STAWIA NA EKSPERYMENT
MAŁE GRANTY
SZKOŁA BEZ PRZEMOCY
DBAM O ZDROWIE
ŚNIADANIE DAJE MOC
OWOCE W SZKOLE
SZKOŁA W RUCHU
TRZYMAJ FORMĘ!
WOLNOŚĆ ODDECHU
eTwinning PROJEKT
NAPISZ DO NAS
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

 

     GMINA

   SŁUPCA

CO WIEMY O POŁOŻENIU NASZEJ GMINY?

POZNAJEMY  ZABYTKI W GMINIE SŁUPCA

CIENIN KOŚCIELNY KOSZUTY MAŁE KOWALEWO OPACTWO

CIENIN ZABORNY

KOSZUTY PARCELE

KOWALEWO SOŁECTWO

CIENIN PERZE WOLA KOSZUCKA MARCEWO
KOCHOWO WILCZNA NOWA WIEŚ
 MŁODOJEWO - POZNAJEMY NASZĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ

MATERIAŁY WYPRACOWANE PODCZAS REALIZACJI PROJEKTU "UCZNIOWIE Z KLASĄ"

PREZENTACJA "MOJEJ GMINY PORTRET WŁASNY"
FOTKI Z WYSTAWY W SZKOLE

PODSUMOWANIE I PREZENTACJA PROJEKTU W OBIEKTYWIE

 

CO WIEMY O POŁOŻENIU NASZEJ GMINY?

GMINA SŁUPCA POŁOŻENIE


Gmina położona jest we wschodniej części woj. wielkopolskiego, w całości w dorzeczu rzeki Warty, w zlewni rzeki Meszny. Od wschodu, południa i północy gmina otacza miasto Słupcę. Administracyjnie gmina należy do powiatu słupeckiego, granicząc z następującymi gminami:
• od północy - z gminami Ostrowite i Powidz
• od wschodu - z gminami Kazimierz Biskupi i Golina
• od południa - z gminą Lądek
• od zachodu - z gminą Strzałkowo

 

Powierzchnia gminy wynosi 14.493 ha, w tym użytki rolne zajmują 11.477 ha, a tereny leśne i zadrzewione - tylko 676 ha. Na uwagę zasługuje duża powierzchnia wód - 460 ha.

 

 

 

Najważniejszymi jej atutami są przede wszystkim: dogodne położenie komunikacyjne i stosunkowo dobra jakość gruntów rolniczych ( w 62% gleby klas II i IV).

Jej obszar z zachodu na wschód przecinają szlaki komunikacyjne o znaczeniu międzynarodowym - magistrala kolejowa, droga państwowa nr 92 oraz odcinek autostrady A- 2 połączony ze Słupcą.


 

POZNAJEMY WYBRANE ZABYTKI W GMINIE SŁUPCA

 


KOSZUTY MAŁE -wieś położona nad Meszną, około 3 kilometrów, na wschód od Słupcy. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1253 roku. Była własnością klasztoru cystersów w Lądzie. W końcu XVIII wieku przebywał tu Jędrzej Kitowicz (1728-1804) – pamiętnikarz, który w swych dziełach opisuje czasy ostatnich królów polskich. Kościół drewniany został zbudowany w 1720 roku z fundacji Mikołaja Łukomskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej został częściowo rozebrany. Podczas rekonstrukcji w 1946 roku wykorzystano pozostawiony materiał. Jest budynkiem jednonawowym, z prezbiterium zamkniętym wielobocznie.
Wśród drzew otaczających kościół wyróżniają się dwie lipy drobnolistne o obwodach 470 i 425 cm.
 

 

 

 


KOSZUTY PARCELE - wieś w Polsce położona w gminie Słupca.wieś w Polsce położona w gminie Słupca. Możemy tu zobaczyć pozostałosci parku krajobrazowego z XIX wieku oraz zespół dworsko – folwarczny, własność S. Plesiński. Dwór obecnie dom nr 18, murowany, XIX w., przebudowany 1986, obora murowana, XIX wieku oraz stodoła, murowana, XIX, skrócona 1984. 


KOWALEWO OPACTWO - wieś położona około 6 kilometrów na północny - wschód od Słupcy. Znajduje się tu drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia istniała w 1426. Obecna budowla wzniesiona w 1784 roku, restaurowana w 1862 r. Kościół wzniesiony na planie krzyża, trójnawowy, kryty gontem. Dzwonnica murowana, około 1860, ogrodzenie z bramą murowane, około 1860. Cmentarz parafialny rzymskokatolicki, początek XIX wieku, czynny.

Na skrzyżowaniu dróg kapliczka murowana z żelaznym krzyżem, początek XX w.
Wiatrak koźlak, drewniano-murowany z II połowy XIX wieku, przeniesiony na obecne miejsce i podmurowany w 1960 roku. Własność Janusz Kochański.

 

 

 

 

 

 


KOWALEWO SOŁECTWO - wieś położona około 7 kilometrów na północny - wschód od Słupcy. Zachowały się tu jeszcze ruiny domu nr 24.  Murowano - drewniany dom z gliny pochodzi z  II połowy XIX wieku. Własność Dionizy Mioducki.

 


CIENIN KOŚCIELNY - wieś położona w Gminie Słupca. Znajduje się tu

zespół kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Kościół murowany z 1748-1802 (na miejscu drewnianego z XVI wieku). Dobudowa wieży i restauracja 1892-1912, remontowana w 1982 roku. Dzwonnica murowana, początek XX. Ogrodzenie z bramą, żelazną murowaną, około 1930 roku.  Sześciorak (obecnie dom nr 54), murowany z XIX / XX wieku oraz czworak (obecnie dom nr 55), murowany, około 1920 roku.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


CIENIN ZABORNY - wieś w Polsce położona w gminie Słupca. Można tu zobaczyć dwór i czworaki. Na terenie wsi znajduje się przystanek kolejowy.

 

 

 

 


CIENIN PERZE -  wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Słupca.  Kapliczka murowana z początku  XX wieku.

 


KOCHOWO - wieś w Polsce położona na wschodnim skraju Jeziora Powidzkiego w gminie Słupca. Mieści się tu zespół dworski (własność AWRSP), dwór obecnie dom nr 32, murowany XIX / XX wieku oraz pozostałości parku krajobrazowego z XIX / XX wieku. We wsi znajdują się pozostałości niemieckiego cmentarza ewangelicko-augsburskiego z I połowy XX wieku. Na cmentarzu pochowani zostali ówcześnie mieszkańcy Kochowa głównie pochodzenia niemieckiego, którzy przybyli tam w czasie zaborów.

 

 

 

 

 


 


MARCEWOwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Słupca. Zachował się tu dom nr 30, własność G. Kołodziejczak, glino- murowany z  I połowy XIX wieku, remontowany 1998 oraz wiatrak koźlak z XIX wieku.

 

 


NOWA WIEŚ - wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Słupca. W otoczeniu niemal  9 - hektarowego parku znajduje się XIX wieczny, eklektyczny dwór. Pałac murowany pochodzi z lat 1885-1890.
Ogrodzenie z bramą, żelazno-murowaną około XIX wieku. Zachował się folwark z oborą i chlewnią obecnie kurnik murowany z  II połowa XIX, przebudowany 1970 oraz obecnie magazyn murowany, około 1920, przebudowany 1970 roku. Dwie stodoły murowane  i spichlerz z około 1861roku. Kuźnia „stara”, obecnie dom, własność P. Jeżychowski,  murowany, II połowie XIX, przebudowany XX. Kuźnia „nowa”, murowana, około 1930. Ogrodzenie części gospodarczej, kamienno-murowane, około 1861, murowano-żelazne, około XIX.
W Nowej Wsi znajduje się  mogiła Powstańców Styczniowych z 1830 roku.

 

 

 

 

 

 

 


WILCZNA - wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Słupca. Wieś wzmiankowana już w 1412 roku. Znajduje się tu Pomnik Bohaterów Września w 1939 roku (25 Ofiar Terroru).
 

 

 


 


WOLA KOSZUCKA - wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim. Poniżej kamienno-murowana kapliczka.

 

 


PREZENTACJA "MOJEJ GMINY PORTRET WŁASNY"


 


FOTKI Z WYSTAWY W SZKOLE

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PODSUMOWANIE I PREZENTACJA PROJEKTU W OBIEKTYWIE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

 
 

Strona główna ] AKTUALNOŚCI ] DLA RODZICÓW ] NASZA JUBILATKA ] ARCHIWUM ] INFORMACJE ] NASZ PATRON ] UCZNIOWIE ] KLASY  I - VIII ] NAUCZYCIELE ] PUBLIKACJE N-LI ] NAUKA W SZKOLE ] O NASZEJ SZKOLE ] SŁUPCA STAWIA NA EKSPERYMENT ] [ MAŁE GRANTY ] SZKOŁA BEZ PRZEMOCY ] DBAM O ZDROWIE ] ŚNIADANIE DAJE MOC ] OWOCE W SZKOLE ] SZKOŁA W RUCHU ] TRZYMAJ FORMĘ! ] WOLNOŚĆ ODDECHU ] eTwinning PROJEKT ] NAPISZ DO NAS ] DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI ]